Go to main content

Čestlice: jasno 19°C

Attractions and water slides

Water World

Back to the water world

Twister

SPG Palace of Adventures

A unique waterslide with both light and water effects now offers even more experiences. While riding the waterslide, you can transport yourself through sound to a tropical rainforest, fly into space with a rocket, experience a tropical storm, or the rhythm of a true Hawaiian summer.

In short - just press the button at the start of the waterslide, choose your experience, and then simply let the water current carry you while listening attentively.

Color
Red
Length
80 m
Min. age
10 years
Twister

Discover other attractions and water slides

Fun for the whole family at Aquapalace Prague

Hvězdice: tečkovaná různobarevně Koník: tečkován různobarevně Ryba: tečkovaná různobarevně Želva: tečkovaná různobarevně Hvězdice: tečkovaná bíle Vodní svět: schůdky do vody Fitness: srdce s tepem Saunový svět: člověk v sauně Spa a Wellness: masírující člověk Spa a Wellness: masírující člověk Gastro svět: talíř s příborem Hotel: manželská postel Peněženka Bulovka Dental Clinic Partnerský e-shop Balneo & medical: vozíčkář Saunový svět: kyblík s vařečkou Saunový svět: kyblík s vařečkou Logo Let's Be Active Lahátko s deštníkem Hlava dítěte Plamen Sauna fest: člověk v sauně Věrnostní program