Open Source Sofware

Správné saunování – víte, jak se správně saunovat?

JAK SE SAUNOVAT ZDRAVĚ A EFEKTIVNĚ

 1. Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla.

 2. Do prohřívárny si vezměte jen prostěradlo či osušku, na kterou si sednete nebo lehnete. Při saunování je nevhodné sedět způsobem jako na židli – hrozí riziko závratí nebo bolesti hlavy.

 3. V saunách můžete dýchat pouze nosem, ale také ústy. Při pocitu pálení vzduchu při dýchání můžete překrýt nos i ústa dlaní. Dýchejte frekvencí, jak jste běžně zvyklí.

 4. Po uplynutí doporučené doby saunování nebo při pocitu pálení ušních boltců, špičky nosu či bradavek opusťte saunu.

 5. Při pocení můžete velmi lehce hladit a otírat povrch těla, což pomáhá otevírat kožní póry a vyplavovat nečistoty z kůže.

 6. Opláchněte se pod sprchou a ochlaďte v bazénu – pozvolným ponořováním, nikoli skokem! Pokud možno i s hlavou nebo alespoň po zátylek.

 7. V bazénu sledujte průběh 3 fází v celkové délce cca 2-5 minut:

  • Nejprve se dostaví pocit chladu.

  • Poté začnete cítit tepelnou pohodu.

  • V poslední fázi, kdy opět nastoupí pocit chladu, bazén opusťte a vraťte se do sauny

 8. Proceduru teplo - chlad opakujte alespoň 3x. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou (nepoužívejte již mýdlo) a zabalte se do osušky, koupacího pláště či županu.

 9. Po saunování přejděte zabalení a osušení alespoň na 20 minut relaxovat do odpočívárny nebo k Sauna baru. V této fázi nezapomeňte řádně doplnit tekutiny. Vhodný je chlazený čaj, minerálka nebo vybrané isotonické sportovní nápoje.

 10. Pokud jste saunování prováděli správně, budete se cítit příjemně uvolnění a unavení. Blahodárné účinky by zrušila konzumace alkoholu nebo kouření, proto si raději dopřejte nápoje a pokrmy, které vám doporučí obsluha Sauna baru.

 11. Vstupenky do sauny - koupit online